تشک مناسب برای دیسک کمر

تشک مناسب دیسک کمر و کمر درد

کمر درد یکی از رایج ترین دلایل مراجعه افراد به پزشک است کمر درد می تواند در بسیاری از جنبه های زندگی شما تأثیر جدی بگذارد٬اما با انتخاب تشک مناسب برای دیسک کمر می توانید به یک خواب شبانه عالی برسید.زیرا استراحت بخش مهمی از مسیر درمان است. در اینجا به بررسی علت های کمر درد و دیسک کمر و روشهای درمان آن میپدازیمو همچنین تیم خانه تشک به بررسی عوامل تاثیر گذار در انتخاب یک تشک طبی مناسب برای بالا بردن کیفیت خواب شما کمک کرده باشیم. خریدتشک مناسب یک سرمایه گذاری برای سلامتی هر فرد محسوب میشه پس با ما همراه باشید.

بیشتر بدانید:

 

علت کمردرد و روشهای درمان

هشدار :درد کمر بیشترین علت مراجعه به پزشک و  علت اصلی معلولیت در جهان است.که خوشبختانه اکثر کمردرد ها طی چند هفته از بین میروند

شایعترین دلایل کمردرد

کمردرد علت های زیادی میتواند داشته باشد از قبیل کشیدگی عضلات و رباط ها وضعیت کار شما که مجبور به بلند کردن اجسام سنگین باشید٬یا ساعت ها پشت میزنشستن در حالت بدنی نامناسب مثل قوز کردن البته اینجا باید یاد حرف مادرتان بی افتید (صاف بشین قوز نکن)و علت های دیگری که با پا به سن گذاشتن خودش رو نشون میده مثل دیسک فتق شده ویک سری بیماری های مزمنمثل تنگی نخاعکه منجر به درد گسترده در تمام بدن می شود و صد البته که بی تحرک بودن و اضافه وزن داشتن هم مزید بر علت خواهد بود

روشهای درمان کمر درد

یکی از عوامل تاثیر گذار در روند بهودی استراحت است که در اکثر موارد بعد از یک مدت کوتاه کمر در از بین می رود و رابطه مستقیمی با تشک تخت خواب شما دارد و کمر درد به دلیل کشیدگی عضلات معمولاً به خودی خود بهتر می شود ، می توانید برای راحتی بیشترخود یک پد گرم کننده یا یک حمام گرم می توانند موقتاً تسکین دهنده درد باشند.انجام حرکات کششی و تمرینات یوگا  رو در برنامه خودتان داشته باشید.تحرک و ورزش سبک ولی متوالی داشته باشید در یک وزن ثابت بمانید و اجسام با کمک پا بلند کنید نه کمر !

به متخصصان کایروپراتیک مراجعه کنید یا میتونید از طب سوزنی کمک بگیردو البته ماساژ در مانی و فیتیوتراپی هم به درمان کمر درد کمک میکنند.البته ماساژ در مانی و کایروپراتیک برای همه افراد توصیه نمی شود.

 

انواع متداول فتق دیسک و علائم آن
آناتومی نواحی دیسک

انواع دیسک و علائم فتق دیسک

برای لحظه ای ستون فقرات خود را تصویر کنید. همه ما با خط مهره هایی آشنا هستیم که از جمجمه به پایین کمر می رود.بین هر یک از این مهره ها فاصله وجود دارد و در این فضا دیسک ها قرار دارند. هدف آنها تأمین تحرک است. که مثل بلبرینگ عمل می کنند.

دیسک ها فیبر دار و دارای لایه هایی از رباط ها هستند که از هسته مرکزی ژله مانند محافظت می کنند.اگر حلقه های یک درخت را تصویر کنید ، بخشی از دیسک نخاعی به نظر می رسد. آنولوس فیبروسوس حلقه های خارجی را تشکیل می دهد و مرکز نرم هسته هسته ای نامیده می شود.

فتق دیسک چیست و درمان چگونه است

فتق زمانی اتفاق می افتد که این فیبرها آسیب ببینند یا تحلیل روند. مایع داخلی شروع به فشار به بیرون می کند و شکل دیسک را عوض می کند.نتیجه این می شود که دیسک یا برآمده یا پاره می شود ، بسته به اینکه فیبرها چگونه آسیب دیده و از بین بروند.

وقتی پزشکان به MRI افراد 35 تا 60 ساله مراجعه می کنند ، متوجه می شوند که تقریباً 33 تا 57 درصد مردم حداقل یک دیسک برآمده دارند.اغلب ، هیچ علائمی در ارتباط با این ناهنجاری ستون فقرات وجود ندارد. این اتفاق هنگامی رخ می دهد که دیسک به جلو فشار می آورد ،در مقابل دیسکی که به سمت عقب برآمده می شود. و وارد اعصاب شما می شود ، آن وقت است که بیماران علائم درد و حتی کاهش ـعملکرد عضو را تجربه می کنند.بسته به نوع فتق دیسک نخاع ، علائم متفاوت است:

 • درد پایین کمر
  بی حسی یا گزگز در شانه ها ، پشت ، بازوها ، دست ها ، پاها 
  گردن درد
  مشکلات خم شدن یا صاف کردن پشت
  ضعف عضلانی
  اگر دیسک به عصب سیاتیک فشار می آورد ، درد در باسن ، و ران ها می باشد

انواع مختلف فتق دیسک

 

۱) دیسک گردن

دیسک فتق گردن

 

ناحیه ستون مهره ای شما به عنوان ستون فقرات گردنی از انتهای جمجمه شروع و به شانه ها ختم می شود.هنگامی که یکی از این دیسک ها فتق شود ، می تواند منجر به درد گردن شود ، اما شایع ترین علائم دیسک فتق گردنی بی حسی و گزگز شدن در شانه و بازو خواهد بود. معمولاً فقط در یک طرف بدن است و اگرچه از نظر فنی فتق باشد ، اغلب به عنوان عصب نیش خورده یا گیر افتادگی عصب تشخیص داده می شود.

۲) دیسک کمر

اناتومی ستون فقرات کمر و دیسک فتق شده

فتق دیسک کمر (LDH) یک اختلال شایع کمر است. این یکی از رایج ترین بیماری هایی است که باعث ایجاد کمردرد و پا در بزرگسالان می شود.دیسک های فتق کمر از ناحیه کمر منشا می گیرند. معمولاً این اتفاق در نتیجه بلند کردن چیزی که خیلی سنگین رخ می دهدکه اغلب نتیجه سایش طولانی مدت است.بیماران این علائم را،معمولاً به صورت کمردرد ،که اغلب به شدت دردناک است تجربه می کنند.سایر بیماران سیاتیک و هم عدم توانایی در نشستن یا دراز کشیدن در یک موقعیت گوناگون راگزارش می دهند.

۲)دیسک قفسه سینه

فتق دیسک قفسه سینه

ناحیه قفسه سینه بین نواحی گردن و کمر است. این در مرکز حفره قفسه سینه ما است ،و این قسمت از ستون فقرات ما به تمام اعصاب ما متصل است که عملکرد ارگان ها را کنترل می کنند.دلیل مشکل ترفتق قفسه سینه این است که اگر ارتباط با ارگان حیاتی را قطع می کند ، این می تواند پیامدهای جدی بر سلامتی داشته باشد.علت فتق قفسه سینه به طور معمول در طی چندین سال تخریب است. در حالی که فتق گردن و کمر از حدود 30 سالگی مشاهده می شود، فتق قفسه سینه معمولاً در سنین 50 تا 60 سالگی ظاهر می شود.

 روشهای درمان فتق دیسک

روشهای درمانی فتق دیسک نسبت به شدت درد و تشخیص پزشک است  تعداد کمی از افراد مبتلا به دیسک فتق در نهایت نیاز به جراحی دارند.اگر بعد از شش هفته درمان های محافظه کارانه نتوانست علائم شما را بهبود بخشد ، ممکن است پزشک شما جراحی را پیشنهاد کند.و نسبت به حل مشکل اقدام می کنندولی در بعضی از شرایط پزشک ممکن است برای کمک به درد شما فیزیوتراپی را پیشنهاد کند. فیزیوتراپیست ها موقعیت ها و تمریناتیرا برای کاهش درد فتق دیسک به شما نشان بدهند

تشک مناسب برای دیسک کمر و کمر درد

چرا زمانی دچار فتق دیسک نخاعی هستید به یک تشک مناسب برای دیسک کمر و کمر درد عالی نیاز دارید دیسک فتق شده مثل دیسک کمر یا دیسک گردن نه تنها خواب را دشوارتر می کند بلکه می تواند به تمرکز ، خلق و خو و سایر زمینه های زندگی نیز آسیب برساند. تهیه یک تختخواب مناسب برای این شرایط گامی در مسیر درست برای کاهش علائم یا حداقل کنترل بیشتر آنها است.

خوابیدن با دیسک کمر

خوابیدن با دیسک فتق شامل کاهش فشار بر روی اعصاب پشت ، گردن و ستون فقرات است. یک تشک با کیفیت خوب یک سرمایه گذاری اساسی برای کمک به تسکین این شرایط است.به یاد داشته باشید ، شما باید ستون فقرات خود را در یک راستای مناسب قرار دهید. اگر تشک بی کیفیت یا بسیار نرم و محکم دارید ،می تواند کمر شما را از موقعیت طبیعی خود خارج کند.

معیارهای خرید تشک طبی مناسب

هنگام جستجوی برای پیدا کردن یک تشک طبی مناسب ، دو نکته مهم را باید در نظر گرفت:
نوع تشک و سفتی. صرف نظر از اینکه شما چه تشکی را انتخاب می کنید،متخصصان عمل جراحی دیسک کمر تشکی را پیشنهاد می دهند.که منحنی های بدن شما را کاملا پیشبانی کنند تا چیدمان ستون فقرات در حالت ایده ال قرار دهد.یک تشک با کیفیت ترکیبی ایده آل از کاهش فشار قسمت های متراکم بدن و پشتیبانی خواهد بود .تا ستون فقرات شما در حالت خنثی قرار گیرد.

 تشکی سفت یا تشک نرم

پشتیبانی همزمان با کاهش فشار انجام می شود. آنها تعادل یکدیگر را برقرار می کنند. بنابراین ، در حالی که کاهش فشار به نرمی یک تخت بستگی دارد ،پشتیبانی بیشتر با سفتی تشک رابطه مستقیم دارد. به عنوان مثال ، حتی اگر می خواهید یک سطح نرم را احساس کنیدکه هنگام خوابیدن فشار را کاهش می دهد ، اما نمی خواهید خیلی عمیق در سطح تخت فرو بروید. اینجاست که مسئله پشتیبانی مطرح می شود. یک تشک عالی تعادل کامل هر دو عامل را فراهم می کند.

 

معرفی انواع تشک

۱ تشک های مموری فوم

مموری فوم

مموری فوم – توسط دانشمندان ناسا در دهه 1960 ساخته شده است ،مموری فوم یک ماده نرم و بالشتکی است که شکل خود را حفظ می کند ،حتی بعد از اینکه روی آن وزن گذاشتید از این رو اصطلاح “حافظه” به آن داده اند. وقتی روی تشک ساخته شده از فوم حافظه دراز می کشید ،وزن شما را به طور یکنواخت در سطح تشک توزیع می کند وبا فرم بدن شما مطابقت دارد و در طول شب این شکل را حفظ می کند.این تشک معمولاً انتخاب مناسبی برای افرادی است که به دیسک کمر دچار شده اند،به شرطی که از کیفیت بالایی برخوردار باشد
و توسط یک شرکت معتبر تشک ساخته شده باشد.
از آنجا که فوم حافظه در تختخوابهای ارزانتر زودتر فرسوده می شود ،انتخاب مارکی مهم است که به دوام و راحتی طولانی مدت مشهور باشد.(ما به شما تشک اندلاویت محصول لاویتا را پیشنهاد میکنیم با 12 سال ضمانت تضمینی)

۲  تشک های با فوم لاتکس

فوم لاتکس طبیعی

لاتکس یک ماده تشک کم ارزش و در عین حال عالی است. در سال های اخیر ،تشک های ارگانیک لاتکس به دلیل طول عمر ، مواد طبیعی و خاصیت های ضد آلرژی بودنشان به یکی از بهترین تشک های بازار تبدیل شده اند.لاتکس تالای ، یک لاتکس کاملاً طبیعی است که در بسیاری از تشک های پر فروش از لاتکس استفاده می شود ،برای پشتیبانی در ناحیه کمر و مهار عضلات کشیده شده شما ایده آل است.

 

 

۳ تشک های ترکیبی

متریال تشک های ترکیبی

این تشک ها یک پایه داخلی یا فنر بونل را با فوم حافظه با لایه ای از  لاتکس یا پلی فوم ترکیب می کنند.این نوع تختخواب یک گزینه مناسب برای انتخاب است. هیبریدها ترکیبی ایده آل برای کاهش فشار و پشتیبانی از ستون فقرات را ایجاد می کنند، اما بسیار گران هستند

انتخاب تشک مناسب دیسک کمر بر اساس نوع خواب

بهترین حالت خوابیدن برای کاهش درد چیست؟

بهترین موقعیت های خواب برای دیسک های فتق شده موقعیت هایی است که به ستون فقرات اجازه می دهد تا انحنای طبیعی خود را حفظ کند.بسیاری از متخصصان موافق هستند که خوابیدن روی شکم بدترین حالت برای سلامت ستون فقرات است ، زیرا باعث تحریک عضلات ،رباط ها و مهره های گردن شما می شود. علاوه بر این ، خوابیدن روی شکم می تواند منجر به قوس عمیق کمرتان شود و باعث افزایش درد شود.

در اینجا دستورالعمل های کلی برای هر موقعیت خواب وجود دارد:

در حالی که ممکن است انتخاب میزان سفتی و راحتی شما در حد اولویت شخصی باشد ،متخصصان  توصیه می کنند.تشکی با استحکام متناسب با عادات خواب انتخاب کنید.مطمئن شوید که یک تشک محکم دارید که ستون فقرات را در یک راستا نگه می دارد و از انحناهای ستون فقرات پشتیبانی می کند. ممکن است مدتی طول بکشد تا عادت کنید روی تشک سفت بخوابید ، اما برخی از ناراحتی های ملایم روی تشک جدید شما برای یک زندگی عاری از کمردرد ارزشش را دارد.

آیا می دانید موقعیت های مختلف خواب به سطوح مختلف خواب نیاز دارند؟

اگر می بینید که در موقعیت مشخصی می خوابید و با درد از خواب بیدار می شوید ،احتمالاً به سطح استحکام دیگری نیاز دارید. ادامه مطلب را بخوانید تا از بهترین مقاومت برای موقعیت خواب خود مطلع شوید.

۱ خوابیدن به پهلو

حالت خوابیدن به پهلو مناسب برای دیسک کمر

خوابیدن در پهلو رایج ترین وضعیت خواب است تا زمانی که تشک مناسب داشته باشید.خوابیدن به پهلو می تواند یک انتخاب خارق العاده باشد، زمانی که دیسک کمر داشته باشید.برای اطمینان از پیچ نخوردن ستون فقرات در طول شب می توانید با بالش نرم یا حوله رول شده بین زانوها بخوابید.همچنین می توانید بدون توجه به محل فتق ، یک بالش گردنی را امتحان کنید.با ثابت نگه داشتن ستون فقرات گردنی،می توان اطمینان حاصل کرد که بقیه قسمت پشت شما در یک راستا قرار می گیرد.

و به یاد داشته باشید ، خوابیدن به پهلو برای مادران باردار و کسانی که از سوزش معده یا ریفلاکس اسید نیز رنج می برند بسیار مناسب است.

۲ خواب روی شکم

حالت خوابیدن به روی شکم

این موقعیت معمولاً  به هیچ وجهتوصیه نمی شود به این دلیل که می تواند فشار غیرضروری روی گردن و کمر شما ایجاد کند. و باعث شود کمرتان به طرز ناراحت کننده ای قوس پیدا کند. برای به حداقل رساندن ناراحتی ، یک تشک با چگالی متوسط نسبتا ایده آل است.اگر اصرار دارید در این حالت بخوابید،سعی کنید بدون بالش یا با بالش نازک تری بخوابید تا از کشیدگی گردن جلوگیری کنید.می توانید یک بالش زیر لگن و زیر زانوها قرار دهید.چیزی را انتخاب کنید که یا بسیار نازک باشد ، یا به هیچ وجه انتخاب نکنید.

نکاتی برای کسانی که روی شکم می‌خوابند.

 

۳ خوابیدن به پشت

حالت خوابیدن به پشت

خوابیدن به پشت بهترین حالت برای نگه داشتن ستون فقرات در وضعیت خنثی و به حداقل رساندن فشار است.و معمولاً بهترین انتخاب است ، اگرچه چند نکته وجود دارد. اگر فتق دیسک در ناحیه گردن شما باشد،

شما باید چه بالش استفاده کنید که حالت ایده آل برای شما ایجاد کند،

یک بالش گردنی با دهانه مرکزی که کاملا از گردن حمایت می کنید،

همچنین ، وقتی به پشت می خوابید و دیسک فتق دارید،
احتمالاً با بالش زیر زانوی خود احساس راحتی بیشتری خواهید کرد.

اگر موقعیت خواب خود را غالبا تغییر می دهید (خواب خواب ترکیبی)  متخصصان طب و عروق توصیه می کنند به یک فروشگاه تشک مراجعه کرده و سطوح مختلف استحکام را امتحان کنند تا بهترین مورد را برای شما پیدا کنند. قبل از خرید تشک ، آزمایشات و ضمانت ها را دوباره بررسی کنید.

نحوه انتخاب تشک با دوام

هنگام خرید تشک ، مهم است که تحقیقات خود را انجام دهید تا مطمئن شوید که کالایی با کیفیت دریافت می کنید، هزینه ای عادلانه پرداخت می کنید.یکی از سوالات اصلی که بیشتر مردم هنگام خرید تشک دارند این است که “طول عمر تشک چند سال است؟”

از وزن بدن گرفته تا نوع تشک ، فاکتورهای مختلفی برای تصمیم گیری در مورد دوام تشک وجود دارد.
در اینجا چند نکته را باید در نظر گرفت که به تعیین دوام و طول عمر تشک کمک می کند.

۱ تراکم فوم

میزان تراکم  یا چگالی فوم تعیین میکند که تشک شما چند سال عمر می کند.وزن خود را در نظر بگیرید و وقتی بدنبال تشک جدید می گردید ،اگر سبک وزن هستید ، می توانید  تشک چگالی کم یا متوسط استفاده کنید.با این حال ، اگر سنگین تر هستید ، تشک با چگالی بالاتر بهترین گزینه برای شما خواهد بود.

۲ میزان تعداد فنر در تشک

فنر که به عنوان هسته یا واحد داخلی نیز شناخته می شوند،پشتیبانی اصلی از بدن را فراهم می کنند. حمایت مناسب نه تنها برای داشتن یک خواب خوب در شب ،بلکه برای حفظ سلامت ستون فقرات نیز ضروری است. هنگام در نظر گرفتن هسته تشک داخلی ،چندین فاکتور مهم وجود دارد: تعداد سیم پیچ های استفاده شده در سراسر تشک ، نحوه ساخت سیم پیچ ها و شکل و ضخامت انها سیم پیچ ها.

۳ ضمانت نامه

در حالی که تراکم طول عمر سطح خواب شما را تضمین می کند ، ضمانت نامه در صورت وجود نقص در تشک ،و شرایط بازگشت و مدت زمان تست  محصول را حتما بررسی کنید.

سوالات متداول

 1. آیا تشک بد می تواند باعث فتق دیسک شود؟
 2. چگونه می توان با دیسک فتق در گردن خود خوابید؟
 3. بیماری دژنراتیو دیسک چیست؟
 4. آیا این شرایط می تواند باعث بروز آپنه در خواب شود؟

 

آیا تشک بد می تواند باعث فتق دیسک شود؟

تشک بد باعث فتق دیسک نمی شود ،اما می تواند روند بهبودی را طولانی یا جلوگیری کند.
خوابیدن روی تشک اشتباه همچنین می تواند روند دژنراسیون را سریعتر می کند ،
بنابراین حتی اگر مسئولیت فتق واقعی هم نداشته باشد ، این می تواند یک عامل کمک کننده باشد.

چگونه می توان با دیسک فتق در گردن خود خوابید؟

وقتی در این قسمت دیسک فتق دارید ، مهمترین نکته ای که باید به خاطر داشته باشید حمایت از گردن است.
این به معنای خوابیدن روی بالش است یعنیزیر گردن کمی بالاتر از سرتان باشد.
استفاده از بالش های گردنی که در مرکز آن فرو رفته و دارای یک پشته گرد و آرام در پایه جمجمه خود باشید می تواند بسیار مفید باشد.

بیماری دژنراتیو دیسک چیست؟

بیماری دژنراتیو دیسک (DDD) از نظر فنی یک بیماری نیست. بلکه این انحطاط طولانی مدت است
که با افزایش سن برای ستون فقرات اتفاق می افتد. با این حال ، سن تنها چیزی نیست که باعث این امر می شود ،
و فقط به این دلیل که پیرتر می شویم ، به این معنی نیست که باید DDD را تجربه کنیم.

شایعترین علت این اتفاق ، استرس روزانه ، جراحات جزئی ، چاقی و کمبود حرکت است. برای کسانی که تمام روز می نشینند ،
بیشتر در معرض خطر تحلیل رفتن دیسک ها هستند. برخی از مکمل ها ، همراه با یک رژیم غذایی غنی از مواد مغذی ،
ورزش متوسط ​​و جلوگیری از چاقی می توانند از بیماری دیسژنرژن دیسک جلوگیری کرده و حتی آن را معکوس کنند.

آیا این شرایط می تواند باعث بروز آپنه در خواب شود؟

در حالی که بافت نرم بیش از حد در دهان و گلو اغلب عامل وقوع آپنه انسدادی در خواب است ، بیماری SA مرسوم کمتر ممکن است
از ضایعه نخاعی یا آسیب دیدگی ناشی شود ، که می تواند شامل دیسک های فتق شود. این به این دلیل است که CSA اغلب
به دلیل قطع ارتباط بین عضلات مورد استفاده برای تنفس و مغز ایجاد می شود.

roylad
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *