راهکارهای تمیز کردن تشک از گرد و غبار

راهکارهای تمیز کردن تشک از گرد و غبار

آیا تا به حال با گرفتگی بینی ، آبریزش چشم ، تحریک پوستی یا احساس تشدید علائم آسم از خواب بیدار شده اید؟این احتمال وجود دارد که آلرژی شما تحت تأثیر گرد و غبار باشد.

گرد و غبار چیست و چگونه می توانید از آنها جلوگیری کنید؟ در این مقاله به همه موارد و موارد دیگر خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید: چرا داشتن تشک ضد باکتری مهم است؟

گرد و غبار چیست؟

در گرد غبار خانگی موجودات میکروسکوپی زندگی می کندد که به آنها کنه گرد غبار نیز گفته می شود که از سلول های پوستی مرده تغذیه می کنند. این موجودات به دلیل رژیم غذایی خود دوست دارند در وسایل متداول خانگی مانند تشک ، بالش و سایر محصولات مانند ملافه زندگی کنند.

کنه گرد غبار

گرد و غبارها متداول ترین ماده حساسیت زای خانگی هستند ، اگرچه نمی توانید آنها را ببینید یا احساس کنید ، بنابراین تشخیص آنها دشوار است. اگر بخواهید خود را به ابزار لازم برای بزرگنمایی 10 برابر مجهز کنید ، یک موجود بندپای را مشاهده خواهید کرد که دارای بدنی گرد و هشت پا است – شبیه به ظاهر عنکبوت کوچک.

آیا گرد و غبار خطرناک است؟

برخی از افراد به گرد و غبار حساسیت دارند و در تماس با گرد و غبار واکنش هایی مانند عطسه ، آبریزش چشم ، گرفتگی بینی ، تشدید آسم یا مشکل تنفس دارند. این مشکل ساز است زیرا گرد و غبار برای چشم انسان قابل مشاهده نیست ، بنابراین تشخیص علت آلرژی شما دشوار است.

اگر به گرد و غبار حساسیت ندارید ، این موجودات خطرات دیگری برای سلامتی ندارند. برخلاف برخی حشرات ، گرد و غبار انسان ها را گاز نمی گیرند و در پوست فرو نمی رود. اما اگر دوست دارید یک محیط تمیز داشته باشید ، بهتر است برای از بین بردن و جلوگیری از ایجاد گرد و غبار در اتاق خواب خود اقداماتی انجام دهید.

با این حال ، اگر تشک شما مملو از کنه های گرد و غبار شد ، ممکن است مجبور شوید که دفع تشک را در نظر بگیرید.

آیا نسبت به گرد و غبار  حساسیت دارید؟

به طور طبیعی حساسیت به گرد و غبار باعث می شود که شما از شر آنها خلاص شوید و از بازگشت آنها جلوگیری کنید.

اگر گرد و غبار دارید و حساسیت دارید ، ممکن است برخی از علائم زیر را مشاهده کنید:

  1. آبریزش چشم ، آبریزش بینی و عطسه
  2. گلو درد
  3. مشکلات تنفسی و سرفه
  4. مشکلات پوستی
  5. علائم آسم را تشدید می کند

اگر به گرد و غبار حساسیت دارید ، پزشک ممکن است دارویی مانند آنتی هیستامین ها ، کورتیکواستروئیدها ، ضد احتقان ها یا اصلاح کننده های لکوترین را به شما توصیه کند. برای جلوگیری یا خلاص شدن از گرد و غبار در اتاق خواب خود می توانید از روش های درمانی خانگی که در بالا بحث شد نیز استفاده کنید.

چگونه می توان از گرد و غبار موجود در تشک خلاص شد

اکنون که می دانید این موجودات وجود دارند و احتمالاً همین یک دقیقه در تشک خود مشغول ضیافت سلولهای مرده پوست هستند ، احتمالاً کنجکاو هستید که چگونه می توانید از شر آنها خلاص شوید. در چند مرحله ساده که امروز می توانید انجام دهید ، به خواندن ادامه دهید.

۱. ملافه های خود را در آب گرم بشویید

اگر آنها را در دمای بالا بشویید زنده نمی مانند. یک مطالعه نشان داد که شستن وسایل تختخواب حداقل 140 درجه فارنهایت می تواند برای از بین بردن کامل تمام گرد و غبار موجود در ملافه های شما کافی می باشد.

این باید برنامه معمول شما باشد تا ملافه های خود را تمیز نگه دارید. معمولاً توصیه می شود که ملافه های خود را هفتگی بشویید. 

حقیقت خنده دار: دمای بسیار سرد همچنین می تواند باعث از بین بردن ریزگردها شود. می توانید وسایل کوچکتر مانند  یک بالش کوچک را برای چند ساعت در فریزر بگذارید.

۲. ملافه های قدیمی را دور بیندازید

ما به شما توصیه می کنیم هر 7-10 سال یکبار تشک خود را عوض کنید زیرا تشک ها به مرور زمان پشتیبانی خود را از دست می دهند ، اما همچنین مهم است که به بهداشت خود و زمان خرید محصولات جدید مانند ملافه نیز فکر کنید.

ملحفه ، بالش ، لحاف ، روتختی ، روکش و پتو ، همه دارای طول عمر محدود هستند.

۳.رطوبت اتاق خواب خود را پایین بیاورید

ریزگردها به مناطق تاریک و مرطوب جذب می شوند. همچنین گرد و غبار برای زندگی به رطوبت خاصی نیاز دارد ، بنابراین اگر یک دستگاه تصفیه هوا یا رطوبت گیر را وارد اتاق خواب خود کنید ، این می تواند کمک بزرگی باشد.

رطوبت اتاق خواب خود را پایین بیاورید

اگرچه ممکن است در استفاده از دستگاه رطوبت ساز اشکالاتی وجود داشته باشد و این بهترین راه حل برای از بین بردن ریزگردها نخواهد بود ، اما می تواند روش خوبی برای جلوگیری از کنه های گرد و غبار برای مدت زمان طولانی باشد.

تشک خود را وکیوم کنید

جاروبرقی می تواند ابزاری کارآمد برای مکش گرد و غبار از تشک شما باشد. اداره و مانور هر جارو برقی به آسانی نیست به گونه ای که بتوانید تشک خود را به راحتی جارو برقی کنید. شاید بخواهید برای تمیز کردن تشک خود جارو برقی دستی در نظر بگیرید.

همچنین اگر فرش هایی دارید که مرتباً آن را جارو برقی می کنید مطمئن باشید ، زیرا گرد و غبار دوست دارد خانه ای را در فرش نرم ایجاد کند.

نحوه جلوگیری از ایجاد گرد و غبار در تشک ها

اکنون که می دانید چگونه می توانید از گرد و غبار موجود در تشک خود که مدتی است در آن جمع شده است خلاص شوید ، بیایید نگاهی به چند مرحله مهم برای حفظ نظافت در آینده بیندازیم.

تختخواب خود را مرتب نکنید – این توصیه توسط مادر تأیید نمی شود! یک مطالعه منتشر شده که با مرتب کردن تختخواب شما در واقع رطوبت را حفظ می شود ، باعث ایجاد محیط بهتر برای گرد و غبار می شود. اگر تختخواب درست نکنید ، تشک راحت تر خشک می شود و در نتیجه کنه گرد غبار کمتر می شود.
از قاب بستر فلزی یا چوبی استفاده کنید – گرد و غبار نمی تواند در چوب یا فلز زندگی کند ،
ملحفه ها و ملافه ها را با آب گرم به طور مرتب بشویید – گرد و غبار نمی توانند در اثر شستشو با آب گرم دوام بیاورند ، اما ممکن است در شستشوی آب سرد زنده بمانند.
از بردن حیوانات روی تخت خودداری كنید – یکی دیگر از مکان های تجمع کنه گرد غبار در موی حیوانات مانند سگ و گربه می باشد،اینها را از تشک خود دور کنید.
تشک خود را به طور مرتب تمیز کنید – افراد کمی حتی فکر می کنند یک تشک را تمیز کنید ، به خصوص اگر تمیز به نظر برسد ، اما تمیز کردن منظم آن برای از بین بردن بیشترین تعداد گرد و غبار مهم است. حداقل چند بار در سال.

افکار نهایی

می توانید به توصیه های بالا عمل کنید تا از آلودگی گرد و غبار در تشک شما جلوگیری کند ، اما خواب بیش از آن را از دست ندهید. اگر می خواهید در مورد نحوه فروش تشک ضد گرد و غبار (و بسیاری از ویژگی های دیگر) اطلاعات کسب کنید ، کافیست به محصولات رویال و همچنین لاویتا را بررسی کنید.

همچنین اگر نمی توانید تشک خود را تمیز کنید  آن را تعویض کنید.

roylad
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *