تشک طبی چیست؟

تشک طبی چیست؟

برای افرادی که و هم از یک خواب مناسب شبانه و هم از درد صبحگاهی رنج می برند ، یک تشک جدید می تواند راه حل مناسبی باشد. یک تشک با طراحی مناسب می تواند از درد کمر و مفاصل آسیب دیده جلوگیری کند و پشتیبانی خوبی را برای شما فراهم آورد.
با این حال ، به نظر می رسد که هر تشک موجود در بازار امروزه به عنوان “تشک طبی” تبلیغ می شود – از جمله بسیاری از تشک ها که با این عنوان فروخته شده اند که بیشتر باعث رنج بردن می شوند تا تسکین درد. بنابراین تشک طبی چیست؟ ما در این مقاله به این سوال پاسخ خواهیم داد و به شما کمک می کنیم بفهمید آیا باید برای یکی از اینها خرید کنید یا خیر.

بیشتر بخوانید: روش صحیح خوابیدن بادرد کمر چیست؟

تشک طبی چیست؟

تشک ارتوپدی نوعی تشک است که از مفاصل پشتیبانی می کند. تشک های ارتوپدی به طور معمول برای افرادی که با درد می خوابند ، افرادی که ازیک جراحتی بهبود می یابند ، افراد سالمند و ورزشکاران یا سایر افرادی که فعال هستند ، توصیه می شود.

یگ تشک ارتوپدی

اصطلاح “تشک طبی” در دهه 1950 میلادی ابداع شد ،پس از بررسی نحوه کار مفاصل و استخوان ها  ، تشک های طراحی شده خاصی که می توانند از کمردرد صبحگاهی جلوگیری کنند.
در واقع اولین تشک های ارتوپدی موجود در بازار با رعایت اصول ارتوپدی طراحی شده اند تا بتوانند از نظر ایده ال بودن ستون فقرات افرادی که مشکل درد کمر داشتند را درمان کنند.اما بعد از اینکه تولیدکنندگان تشک متوجه شدند که این تشک ها فروش خوبی دارند ، همه شروع به تبلیغ با عنوان تشک طبی کردند. از این گذشته ، هیچگونه مقررات و استاندارد دولتی برای اثبات بهتر بودن یک تشک از تشک دیگر وجود ندارد.

همچنین هیچگونه مقررات و استانداردی برای تولید کنندگان به اصطلاح تشک طبی که می توانند برای توصیف محصولات خود استفاده کنند وجود ندارد. اساساً ، اصطلاح “تشک طبی” به عنوان یک اصطلاح بازاریابی استفاده می شود.

مزایای استفاده از تشک طبی

  1. پشتیبانی عالی و تراز ستون فقرات را فراهم می کنند
  2. استراحتی را راحت تر برای شما ایجاد می کنند
  3. باعث کاهش فشار می شوند بنابراین در نقاط فشار افزایش درد نخواهید داشت

معایب تشک های طبی

  1. تشخیص یک تشک طبی بسیار دشوار است
  2. گران بودن تشک طبی

چگونه یک تشک طبی خوب بخریم؟

بسیاری از تشک ها ادعا می کنند “طبی” هستند اما ممکن است در واقع مزایایی را که انتظار دارید ارائه نکنند. برای یافتن یک تشک ارتوپدی واقعی ، باید این تشک تسکین دهنده فشار باشد و از تراز مناسب ستون فقرات پشتیبانی کند.

بیشتر بخوانید: تشک مناسب برای دیسک کمر

کاهش فشار یا سفت بودن تشک

هنگام خوابیدن بر روی یک سطح سخت ، قسمت های بدن در تماس با سطح اساساً توسط وزن بدن له می شوند. این می تواند باعث ناراحتی قابل توجه و حتی آسیب بافتی شود. برای جلوگیری از درد در نقاط فشار ، سطح تشک باید مقداری نرم تر باشد.
اگر یک تشک خیلی سفت یا خیلی نرم باشد ، راحتی تسکین دهنده فشار که به دنبال آن هستید را نخواهید داشت. این بدان معناست که تشک های بسیار محکم فنری یا تشک های فوم حافظه فوق العاده نرم ممکن است در گروه تشک های ارتوپدی قرار نگیرند.

می توانید چند تشک فنری و تشک های مموری فوم پیدا کنید که تسکین فشار فوق العاده ای دارند. به ویژه فوم مموری شناخته شده است که وزن بدن شما را به طور مساوی برای کاهش فشار توزیع می کند. تشک های هیبریدی (تخت هایی که روی سیستم پشتیبانی بونل اسپرینگ با فوم حافظه ، لاتکس یا مواد دیگر قرار دارند) اغلب یک جای شیرین خوب ایجاد می کنند ، تعادل پشتیبانی و راحتی مورد نیاز شما را فراهم می کنند.

تراز بندی ستون فقرات

عامل مهم دیگری که می خواهید به دنبال آن باشید ، تراز بندی ستون فقرات است. تشک هایی که از تراز مناسب ستون فقرات پشتیبانی می کنند ، مانند تشک هایی که فشار خوبی را ارائه می دهند که البته خیلی سفت و یا خیلی نرم نخواهند بود.
تشک طبی ایده آل به قسمت بالا سمت سر و قسمت پایین یا پای تشک نرم تر و در وسط محکم تر هستند. این ساختار به پشتیبانی منحنی طبیعی ستون فقرات کمک خواهد کرد. اگر از تراز مناسب ستون فقرات برخوردار نباشید ، فشار زیادی روی عضلات ، تاندون ها و حتی استخوان های ستون فقرات وارد می شود و منجر به درد و آسیب می شود.

تراز بندی ستون فقرات

همانطور که گفتیم ، از  خرید تشکی که در یک انتهای درجه سفتی یا نرمی  قرار دارد ، خودداری کنید. اگر سطح آن خیلی نرم باشد ، تشک مطابق با منحنی های طبیعی است اما به هیچ عنوان پشتیبانی نمی کند. اگر سطح آن خیلی سفت باشد ، نمی توانید در مکان های مناسب فرو بروید فرورفتگی بدن. بنابراین ، یک تشک ارتوپدی با طراحی مناسب باید یک تعادل کامل از نرمی و پشتیبانی کافی را برای شما فراهم کند.
البته هر شخص نسبت میزان پشتیبانی متفاوتی وجود دارد. برای هر شخص مهم است که تشک های ارتوپدی را به صورت جداگانه و نه فقط نسب به تایید شدنش از طرف یک پزشک یلکه باید در حالت های مختلف این تشک ازمایش شود.

نتیجه گیری

تشک های ارتوپدی به راحتی تشک های دیگر هستند و به گونه ای طراحی شده اند که از مفاصل و کل بدن پشتیبانی خوبی را انجام می دهند. استفاده از فنر های بیشتر یا اضافه کاری ، این اصطلاح در صنعت تشک بیش از حد مورد استفاده قرار گرفته است و بسیاری از تشک ها بدون ارائه مهمترین ویژگی های تشک ارتوپدی ، ادعا می کنند که “ارتوپدی” هستند.

برای یک تشک ارتوپدی واقعی ، بدنبال تشکی باشید که در تسکین فشار و ترازبندی ستون فقرات عالی باشد. همچنین می توانید به دنبال  تأیید از متخصصان پزشکی یا سازمان هایی مانند انجمن کایروپراکتیک باشید.

پرسش و پاسخ

تشک طبی چه کاری انجام می دهد؟

یک تشک ارتوپدی پشتیبانی از تراز ستون فقرات خنثی و کاهش فشار را فراهم می کند. این تشک ها برای حمایت از مفاصل برای مقابله یا تسکین درد هنگام خواب مفید هستند.

طول عمر تشک طبی چند سال  است؟

تشک های طبی با مواد با کیفیت بالا طراحی شده اند ، بنابراین عموماً بسیار مقاوم بوده و حداقل 7-10 سال دوام می آورند.

تشک طبی برای چه کسانی مناسب است؟

تشک طبی برای افراد مبتلا به درد ، افراد مبتلا به بیماری های مزمن ، افرادی که از جراحات بهبود می یابند ، افراد مسن و افراد فعال مناسب  است.

تشک طبی بهتر است یا مموری فوم است؟

بهترین نوع تشک برای هر شخص میتواند متفوت باشد در برخی موارد ، تشک ارتوپدی ممکن است برای  شما تشک مناسب تر از تشک مموری فوم یا بالعکس باشد. تشک های مموری فوم می توانند فشار زیادی را کاهش دهند ، اما اگر شما یک فرد سنگین وزن هستید ، یک تشک ارتوپدی ممکن است برای شما بهتر باشد.

roylad
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *